Sakoma, kad namui pastatyti reikės visų jūsų santaupų ir dar pritrūks, nes veikiausiai visada paskaičiuosite per mažas kainas, o statybos užtruks ilgiau nei planuota. Tačiau išimtimi iš taisyklės gali tapti tie statiniai, kuriuos statant naudojama BIM sistema. Tai – naujas ir reikalingas dalykas tiek žmonėms, norintiems statyti nuosavus namus, tiek architektams, projektuotojams ar nekilnojamojo turto vystytojams. Štai pagrindiniai aspektai, susiję su BIM sistema, kurie jums rūpės.
Kas yra statinio informacinis modeliavimas?
Joks legalus statinys neatsiranda ant žemės paviršiaus be reikalingų projektų ir brėžinių. Seniau visa tai tilpdavo į vadinamąją „namų knygą“ ir visi statiniai iš tiesų būdavo aprašomi ant popieriaus, taip pat ir išbraižomi. Jau kelios dešimtys metų, kaip viskas vyksta skaitmeniniu būdu. Tačiau skaitmeninis statinio modeliavimas vis tobulėja, įtraukdamas vis daugiau informacijos apie save ir tapdamas vis patogesnis naudojimui visiems su statinio gyvenimu ir atsiradimu susijusiems asmenims. BIM yra naujos kartos moderni statinių modeliavimo sistema, galinti pateikti daugiau nei bet kurios kitos iki tol naudotos.
Kam reikalingas BIM (Building Information Modeling) programos naudojimas?
Projektuojant ir ruošiantis statyti pastatą, visa jo informacija su BIM pateikiama keliais patogiais sluoksniais. Tai informacijos sluoksniai, kurie naudingi įvairiais statybos etapais. 3D modelis naudingas visų statybų metu, nes galima matyti ir būsimą modelį ir tokį, koks jis yra tai dienai statybų etape. 2D modeliai leidžia matyti bet kurį skerspjūvį ir bet kuriuos brėžinius. Kiekvienas, dirbantis prie statinio atsiradimo, gali rasti visą reikiamą informaciją paprasčiausiu būdu. Taip pat čia pateikiama ir visų sąnaudų informacija, galima lengvai skaičiuoti sąmatas. Didžiuliu palengvinimu tampa ir tai, kad galima stebėti statinio statymą eksploatavimą ir net nugriovimą laike. Tam tikra prasme, tai kone skaitmeninis statinio profilis.
Kokia yra BIM nauda?
Ryškiausią BIM sistemos naudą mato tie, kas stato naują pastatą. Jiems susitaupo labai daug laiko, nes visa informacija yra prieinama patogiausiais būdais. Taip pat galima lengvai matyti visą statybų eigą, ją lyginti su virtualia ir realia, užtikrinti, kad nebūtų nukrypstama nuo kurso, kontroliuoti statybų procesą paprasčiau ir tikslingiau. Tai taupo pinigus ir laiką.
Kokios būna 3D modeliavimo programos?
Jeigu nenaudojate BIM, galbūt trimačiu modeliavimu užsiimate su programa AutoCad, tinkančia ir geodezijos matavimams. Modeliavimus galima atlikti ir su LightWave ar Maja, kitomis 3D programomis. Tačiau taip pat virtualaus pastato vaizdo modeliavimas su BIM yra galimas. Patogu, kad 3D modelis siejamas čia su daugybe sluoksnių reikalingos informacijos.
Programos, skirtos interjero planavimui
Šiuo metu yra populiari ne viena interjero vizualizacijos programa.Pavyzdžiui, Live Home 3D arba Room Sketcher. Tačiau pavienės interjero dizaino ir pan. planavimo programos dar nesuteikia visos informacijos, reikalingos dizaineriui ar statytojui. Pamatę vizualizacijas, žmonės paprastai nori matyti ir sąmatas, ir galimus variantus, kas būtų, jeigu keistųsi tam tikrų medžiagų santykiai ir pan. BIM sistema šiuo atveju yra labai patraukli, nes ji ne tik apjungia interjero vizualizavimą, visą pastato 3D planą, jo pjūvius, bet ir visas sąmatas, energinį efektyvumą, eksploatavimo ilgaamžiškumą ir daugybę kitų savybių, reikalingų žinoti apie statomą, projektuojamą pastatą. Taigi, norintieji pasidaryti interjero vizualizaciją, turėtų iškart pagalvoti ir apie praktiškesnį maketo variantą – atliktą su BIM sistema ir susietą su daugybe kitos reikšmingos informacijos.