Auga Aerokosmoso duomenų centro kuriamų sprendimų ir technologijų paklausa

Praėjusiais metais Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Antano Gustaičio aviacijos institute (AGAI) įsteigto Aerokosmoso duomenų centro kuriami sprendimai ir technologijos šiandien tampa ypač aktualūs. Didėja ore sugeneruotų duomenų poreikis ir plečiasi šių duomenų panaudojimo sritys.

„Matome tendencijas visame pasaulyje, kad vaizdai sugeneruoti iš oro, surinkti palydovų, orlaivių ar bepiločių orlaivių, gali padėti priimti daug naudingų sprendimų. Tai gali pagelbėti žemės ūkyje, pavyzdžiui, skaičiuojant pasėlius, draudimo išmokas už pasėlius ar valdant žaliuosius miesto plotus“, – teigia AGAI dekanas dr. Justas Nugaras.

Duomenų surinkimas tik vienas iš etapų. Kita svarbi dalis – apdorojimas ir interpretavimas. „Šioje srityje vykdoma daug mokslinių tyrimų, taip pat pradedamas naudoti dirbtinis intelektas (DI). Įtraukiame DI, kad procesas būtų automatizuotas. Siekiame padėti tiek viešajam, tiek privačiam sektoriui atrasti sprendimus“, – sako J. Nugaras.

Pasak dekano, duomenys iš oro gali būti panaudoti, kai reikia tikslumo įvairiose teritorijose – įsitikinti kiek kilometrų gatvių nuvalyta, koks plotas atsodintas, koks želdynų tankis, nustatyti matomumą iš įvairių teritorijos vietų. Arba kai reikia periodiškai tikrinti tuos pačius objektus, pavyzdžiui, ar tinkamai išvežtos šiukšlės, prižiūrimos teritorijos, valdomas turtas. Šie duomenys naudingi ir kai reikia įvertinti augalų būklę, priimti sprendimus dėl vegetacijos, ligų prevencijos priemonių.

„Kiekvienai situacijai reikia labai skirtingų įrankių, duomenų surinkimo įgūdžių ir technologijų, apdorojimo automatizavimo sprendimų – Aerokosmoso duomenų centras gali pasiūlyti visas šias kompetencijas“, – tvirtina AGAI dekanas. 

Išskirtinės centro kompetencijos

Aerokosmoso duomenų centras nuolat vykdo konsultacijas su užsakovais – kiekvienam konkrečiam atvejui siūlomi nauji sprendimai, naujos technologijos. Pavyzdžiui, tam tikriems duomenims surinkti reikia specifinio orlaivio, tad čia pat, institute, sukonstruojami specialūs orlaiviai užduotims atlikti. Jame yra ir aeronautikos laboratorija, kur vystomos bepiločių orlaivių technologijos. Didelis dėmesys skiriamas „naudingam kroviniui“ – sistemos, jutikliai, kurie montuojami ant bepiločių orlaivių. Šioje srityje instituto mokslininkai turi stiprias kompetencijas.

Pasak Aerokosmoso duomenų centro direktoriaus dr. Igno Daugėlos, dažnai net nustembama, kad Lietuvoje yra tokių kompetencijų turinčių specialistų ir technologijų. Pagrindinis centro įkūrimo tikslas, anot direktoriaus, ir buvo apjungti tiek instituto, tiek universiteto kompetencijas bei teikti pažangius, mokslu grindžiamus sprendimus.

„Mes galime pateikti svarbius duomenis, kurie leidžia priimti efektyvius sprendimus. Kartais nesusimąstome, kiek sprendimų priimame naudodamiesi nuojauta, o ne informacija. Tuo metu mes galime pateikti visą reikiamą informaciją su vizualiniu kontekstu realiu laiku. Mūsų centras gali pasiūlyti sprendimų, pavyzdžiui, statybos sektoriui, žemės ūkiui, nekilnojamo turto įmonėms. Svarbi centro veiklos dalis yra švietimas – perduodamos žinios ir vykdomi mokymai tiek viešajam, tiek privačiam sektoriui“, – sako centro direktorius.

Duomenims rinkti naudojami ne tik lėktuvai, sraigtasparniai, bepiločiai orlaiviai, bet ir mažieji palydovai. Tad aktyviai plėtojamos ir kosmoso technologijos. „Institute yra mažųjų palydovų mokslinių tyrimų grupė. Mūsų absolventai ir darbuotojai sukūrė jau du kosmoso startuolius, su jais bendradarbiaujame ir padedame vystyti technologijas“, – teigia I. Daugėla.

Centro kompetencijos paklausios ir užsienyje

Didelį susidomėjimą centro sprendimais ir technologijomis rodo įvairių miestų savivaldybės. Siūlomi sprendimai padeda išspręsti daugelį šių dienų urbanistikos iššūkių, miesto valdymo problemų. Centras vykdo ir tarptautinius projektus. Neseniai Aerokosmoso duomenų centras kuravo dalies Moldovos sienos skenavimo procesą. Šiuo projektu buvo siekiama įvertinti naujas galimas sienos pažeidimo grėsmes – gavę reikiamus duomenis, sienos apsaugos pareigūnai gali tinkamai planuoti savo operacijas.

Aerokosmoso duomenų centras į savo veiklą įtraukia ir talentingus studentus, kurie prisideda prie vykdomų tyrimų, technologijų kūrimo. „Džiugu, kad yra studentų, kurie turi reikiamų kompetencijų, pasižymi novatorišku požiūriu ir yra motyvuoti. Čia jie turi galimybę gilinti žinias“, – sako centro direktorius I. Daugėla.

Studentų pasiekimais, jų darbais džiaugiasi ir instituto dekanas. „Tikimės, kad studentai, kurie pasirinks aeronautikos inžinerijos studijų programą, sukurs naujų sprendimų ir prototipų duomenų apdorojimo, duomenų analitikos srityje. Jau turime kelis daug žadančius sprendimus, kuriuos belieka tik komercializuoti“, – sako AGAI dekanas J. Nugaras.

Šiuo metu vyksta Bendrasis priėmimas į bakalauro ir vientisąsias studijas, kurio metu registruojami prašymai, laikomi stojamieji egzaminai ir kt.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *