Prisiminimai apie interneto puslapių kūrimą 2000-iais

senas web dizainas

Ar girdėjote kada nors sakant frazę Web dizainas? Tikriausiai ne, nes niekas dabar taip nekalba. O prieš dešimtmetį web dizainas buvo labai keista ir įdomi paslauga Lietuvoje. Dabar dažniau sutinkamas tinklalapių kūrimas ar interneto puslapių kūrimas, tačiau tuomet buvo vartojamas toks naujadaras.

Interneto puslapius kūriau nuo 2000 metų, kai pirmą kartą susipažinau su tokia tarnyba kaip Homestead.com. Beje, ir šiandien šis puslapis siūlo tą patį – susikurti savo interneto svetainę su jų specialiai sukurtu dizainu. Pasauliniai lyderiai šiuo metu yra Wix, Weebly, WordPress.com, kurių prieš 18 metų dar nebuvo, o kai kurie šių titanų darbuotojai dar nesiekė stalo… Yahoo Geocities, kuris tuo metu buvo lyderių lyderis, jau keletas metų kaip nebepalaikomas. Bet grįžkime prie normalių puslapių kūrimo. Web dizainas prieš 10-15 metų buvo sunkiai suprantamas reiškinys, kaip ir pats interneto puslapis. Tuo metu pagrindinė informacijos paieška vyko ne Google, bet tokioje storoje geltonoje knygoje. Geltonieji puslapiai buvo tikrai sužvėrėję – jie už išskirtinę reklamą imdavo gana nemažai, todėl užsisakę tokią paslaugą verslininkai tik juokdavosi, kai išgirsdavo mintis, kad jiems reikalingas interneto puslapis.

„Tai atnešk to interneto pavyzdžių“, – sakydavo rimtų įmonių vadovai. Ir nešdavome. Taip, reklamos agentūros ir web dizaino kontoros turėjo atsispausdinusios spalvotu spausdintuvu atliktų darbų portfolio, kurį susegdavo į didelius segtuvus ir nešiodavosi pas klientus, kuriems bandydavo įrodyti, jog jiems tikrai reikia to interneto puslapio.

Įtikinti būdavo sunku, nes ir interneto puslapių kainos tuo metu buvo gana nemažos. Taip, 2003 metais už reprezentacinį puslapį su turinio valdymo sistema buvo prašoma 1500-3000 litų. Minimalus atlyginimas tuo metu buvo 400 litų, tad galima tik įsivaizduoti, kad dabartinėmis kainomis tai galėtų atitikti 1500-3000 eurų. Už tokią sumą dabar galima sukurti 3-4 interneto puslapius. Taip pat reikia atminti, kad internetu 2003 metais naudojosi vos apie 200 000 žmonių visoje Lietuvoje. Šviesolaidis Vilniuje jau buvo, tuo pasirūpino Skynet, iki šiol teikianti šviesolaidinio interneto paslaugas, todėl vilniečiai sudarė daugumą tų 200 000 Lietuvos interneto naudotojų. Dėl to interneto puslapių kūrėjai turėjo gerokai pasistengti edukuodami rinką. Ir jiems pasisekė – dabar turime tokią situaciją, kai be interneto puslapio esanti įmonė yra laikoma bankrutavusia arba neveikiančia.

Kas dar būdinga 2000-jų web dizaino tendencijoms? Perfrazuotas posakis: vienas programuotojas, dvi TVS (turinio valdymo sistema). Kiekvienas save gerbiantis programuotojas turėjo savo turinio valdymo sistemą ir ją nuolatos tobulino. Tada prasidėjo ir komercinių TVS laikai, kai buvo mokamas licencinis mokestis. Gal dar kažkas prisimena iPyramid TVS? 😉

1 thought on “Prisiminimai apie interneto puslapių kūrimą 2000-iais

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *